Dicle Üniversitesi

Öğrenci


Psikoloji Bölümü

 

Psikoloji eğitimini yaygınlaştırmak ve psikolog yetiştirmek amacıyla Dicle Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi bünyesinde 1996 yılında kurulan Psikoloji Bölümü’nde, bilimsel araştırma ve yayınlar yapan, psikoloji biliminin gelişmesine katkıda bulunma çabasında olan ve ulusal camiada tanınan yetkin psikologlar yetiştirmek hedeflenmektedir.

Bölümümüz mezunları, insan kaynakları bölümleri, araştırma şirketleri, danışmanlık merkezleri, rehberlik ve araştırma merkezleri, okullar, rehabilitasyon merkezleri, huzur evleri, özel eğitim merkezleri, hastaneler, hapishaneler, çocuk mahkemeleri vb. gibi kurum ve kuruluşlarda psikolog olarak çalışabilmektedirler.

Ancak, eğitim-öğretimin kalitesi düşünülerek, psikoloji alanında yetişmiş yeterli sayıda öğretim üyesi bulunmadığından dolayı (her bir program için en az üç öğretim üyesi koşulu) 2007-2008 öğretim yılından itibaren bölümümüze öğrenci kabul edilmemektedir. Mevcut durumda bölümümüzde 1 öğretim üyesi, 1 öğretim görevlisi ve 2 araştırma görevlisi çalışmaktadır. 3 araştırma görevlisi ise 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu’nun 35. maddesi kapsamında psikolojinin Deneysel Psikoloji, Klinik Psikoloji ve Sosyal Psikoloji alt alanlarında öğretim üyesi olarak yetiştirilmek üzere Ankara ve İstanbul’da çeşitli üniversitelerin psikoloji bölümlerine gönderilmişlerdir.

 

 
You are here  :